Jason Doyle-t, Niels Kristian Iversent és Peter Ljungot is megcsodálhatja a hajdúsági közönség.
Ha augusztus 20-a, akkor salakmotoros Debrecen Nagydíj! Idén immár 47. alkalommal mérik össze tudásukat a vaspapucsosok a virágkarnevál legkiemelkedőbb sportrendezvényén, ahol idén világsztárokat is megcsodálhat a publikum. A szombaton 15 órakor viadalon tizenegy ország – Ausztrália, Dánia, Lengyelország, Svédország, Szlovénia, Ukrajna, Finnország, Németország, Lettország, Csehország és Magyarország – 16 versenyzője méri össze erejét a 23 futamból álló viadalon. A 20 alapfutamot követően – miután mindenki megmérkőzött mindenkivel –, a legtöbb pontot gyűjtő versenyző egyenes ágon bejut a fináléba, míg a következő nyolc pilóta két elődöntőben csap össze. Az elődöntők első két helyezettje csatlakozik a legjobbak futamához, így öten küzdenek meg a nagydíj-győzelemért. A 47. Debrecen Nagydíj igen emlékezetes lesz, mivel 32 év elteltével újra egyéni világbajnokot köszönthetünk a Gázvezeték utcai salakstadionban: 1990-ben a dán Hans Nielsen, idén az ausztrál Jason Doyle száguld majd a cívis oválon – írta a Hajdú Online.
Így fest a bombaerős mezőny
A Debrecen Nagydíj évről évre a legnagyobb tömeget vonzza a honi salakmotorversenyeken, így nem véletlen, hogy óriási presztízzsel bír a salakszórók körében. A szombati versenyt óriási érdeklődés övezi, miután parádés mezőnyt verbuváltak össze a szervezők, a nagydíj történetének egyik, ha nem a legerősebb startlistája várja a nagyérdeműt. Lássuk, kik alkotják a mezőnyt!
Jason Doyle a jelenleg aktív négy egyéni világbajnok egyike, ráadásul szűk egy hónapja Vojensben, a Speedway of Nations döntője után csapat-világbajnoki aranyérmet akasztottak a nyakába. Az ausztrál világklasszis, aki 2015 óra állandó résztvevője a Grand Prix-sorozatnak, még sohasem járt Magyarországon, így szeretné felejthetetlenné tenni a debütálást Debrecenben.
Niels Kristian Iversen egyéni világbajnoki bronzérmes, ötször nyert Grand Prix-nagydíjat, s négyszer akasztottak a nyakában csapat-világbajnoki aranyérmet. A PUK becenévre hallgató dán 2012-től 2018-ig zsinórban hét alkalommal szerezte meg hazája egyéni bajnoki címét.
Peter Ljung korábban állandó résztvevője volt a Speedway Grand Prix mezőnyének, de a legnagyobb sikerét akkor érte el, amikor Mikael Max, Peter Karlsson, Andrea Jonsson és David Ruud társaságában csapat-világbajnoki (World Cup) aranyérmet szerzett a dániai Vojensben 2003-ban.
Timo Lahti hétszeres finn egyéni bajnok, 2011-től a brit ligaküzdelmek állandó résztvevője. A július végi Speedway of Nations egyik legkellemesebb meglepetését szolgáltatta, ugyanis az elődöntőben 18 pontot szerzett, amivel oroszlánrészt vállalt abból, hogy válogatottja bejutott a fináléba. A döntőben 14 egységet motorozott össze, többek között legyőzve a későbbi világbajnok ausztrál párost.
Celina Liebmann a tavaszi Húsvét Kupán elrabolta a debreceni közönség szívét, hiszen nemcsak jól és magabiztosan versenyzett, hanem futamgyőzelmet is aratott. A szimpatikus ifjú német hölgy azóta bemutatkozhatott a junior világbajnoki döntőben (SON2), a prágai viadalon szabadkártyával motorozott.
Jakub Jamróg egy valamit biztosan tud: hogyan kell gyorsan motorozni Debrecenben. A lengyel kiválóság az idei Húsvét Kupán megdöntötte Aleksandr Loktaev korábbi pályacsúcsát, így a 66,51-es új rekord már Jamróg nevéhez köthető.
Pawel Miesiac motorozását nem véletlenül szeretik a cívisvárosban, ugyanis a lengyel pilóta nem ismer lehetetlent és elvesztett pontot, mindig az előzésre, a győzelemre koncentrál. Nem utolsó sorban 2007-ben megnyerte a Debrecen Nagydíjat…
Oleg Mihailov a lett válogatott tagjaként szerepelt az idei Speedway of Nations küzdelmében, de az eddigi legkiemelkedőbb eredményét 2020-ban érte el, amikor a junior világbajnoki döntőben a harmadik helyet szerezte meg Jaimon Lidsey és Dominik Kubera mögött, és Dan Bewley előtt. Mihailov idén már pezsgőzött Debrecenben, miután harmadik lett a Húsvét Kupán.
Matic Ivacic a szlovén válogatott kapitányaként indult a vojensi Speedway of Nations elődöntőjében. Ivacic az elmúlt két évben elhódította a szlovén bajnoki címet, ráadásul tavaly megnyerte a magyar-szlovák-szlovén közös bajnokság debreceni fordulóját.
Nick Skorja a 2019-es junior világbajnoki szereplésével tudatta a világgal, hogy figyelni kell rá. Idén remek formában versenyez a lengyel ekstraliga U24-es küzdelmeiben, s természetesen tagja volt a Speedway of Nations elődöntőjében szereplő szlovén csapatnak. A debreceni ovál is fekszik neki, ezt bizonyítja a Húsvét Kupán elért második helyezése.
Marko Levishynt már többször láthattuk versenyezni Debrecenben, így a hajdúsági publikum jól tudja, ha az ukrán salakszóró a futamban van, akkor biztos történni fog valami. Levishyn nem akármilyen hőstettet hajtott végre Dániában, a Speedway of Nations elődöntőjében: legyőzte a kétszeres egyéni világbajnok Bartosz Zmarzlikot!
Petr Chlupac tavaly az 5. helyet szerezte meg a junior világbajnokságon, s idén is tagja az U21-es vébés küzdelemsorozatnak, jelenleg szintén az ötödik helyet foglalja el a táblázaton. A 20 esztendős cseh salakszóró júliusban junior csapat-világbajnoki ezüstérmet szerzett (SON) a dániai Vojensben.
Oskar Bobert juniorként az a megtiszteltetés érte, hogy tartalék lehetett a Grand Prix toruni nagydíján 2016-ban. Azóta több csapatban is megfordult hazájában, Lengyelországban, jelenleg a 24 esztendős salakszóró az Unia Tarnow gárdáját erősíti, ahol Peter Ljung mögött a második legponterősebb versenyző.
Magosi Norbert háromszor nyerte meg a Debrecen Nagydíjat és négyszer lett egyéni magyar bajnok. A korábban háromszor is junior világbajnoki döntőben szereplő SpeedWolf-os salakos a Debrecen Nagydíj mezőnyének rangidős versenyzője a maga 47 évével.
Kovács Roland tavaly érte el pályafutása legjobb eredményét a honi bajnoki pontvadászatban: a második helyen zárta a magyar bajnokság küzdelemsorozatát. A SpeedWolf Debrecen vaspapucsosa az idei magyar-szlovén bajnokságban a második legjobb magyarként végzett Lendván.
Fazekas Dennis magyar bajnoki címet ünnepelhetett tavaly, idén pedig utolsó évesként indult el a junior világbajnoki elődöntőben, ahol tisztességgel helytállt. A nagyhalászi klub pilótája a magyar-szlovén bajnokság első, szlovéniai fordulójában – a legjobb magyarként – a negyedik helyen végzett.
Kiegészítő programok
Érdemes lesz a 15 órai kezdés előtt kilátogatni a Perényi Pál Salakmotor Stadionba, ugyanis kiegészítő programokkal várja a versenyszervező klub, a SpeedWolf Debrecen a közönséget. A kapunyitás délben lesz, majd 13.30-kor a viadal versenyzőinek autogramosztásán vehetnek részt a szurkolók. Ezt követően 14 órától a Debrecen Nagydíj legendái, azaz a korábbi magyar győztesekkel találkozhatnak az érdeklődők. 14.30-tól kezdődik a salakosok pályabejárása, majd 14.50-től a SpeedWolf Debrecen utánpótlás-nevelő program ifjú palántáié lesz a főszerep: Kónya Milán és Harangozó László versenyzői licencvizsgát tesz, míg Lovas Zoltán, Szabó Zsombor, illetve Antal-Pákh Dániel bemutatót tart. A nagydíj résztvevőinek bemutatása 15 órakor kezdődik, s ezt követően indul meg a harc a végső győzelemért.
A szokásoknak megfelelően a Debrecen Nagydíjat a 14 éven aluli gyermekek ingyen tekinthetik meg. BN/Haon.hu
Az eredeti cikk itt található: https://www.haon.hu/helyi-sport/2022/08/vilagsztarok-viragkarnevali-versengese-a-salakon
Borítókép: fimspeedway.com